Téryho chata (2015 m.n.m)

Nádherné počasie v nedeľu 10. septembra bolo priam predurčené na turistiku. Našim cieľom sa stala Téryho chata v Malej Studenej doline pri Piatich Spišských plesách, ktorá je postavená vo výške 2015 m.n.m..

Od nástupu na túru na Hrebienku, bolo po celý čas čo obdivovať a na čom sa skutočne kochať.

Najprv pohľad na Lomnický štít, potom krátky pohľad do sesterskej Veľkej Studenej doliny, Obrovský vodopád a sme pri rozostavanej Zamkovského chate. Po krátkom obzretí sa pokračujeme lesom a ani sme sa nenazdali a už v diaľke na skalnej terase vidíme Téryho chatu. Zdalo sa nám, že za chvíľu sme pri nej, no nebola to pravda. Veľký „hang“ pod chatou nám dal dobre zabrať a až po jeho prekonaní sme sa mohli tešiť z pohľadu na chatu.

Chata je priam obkolesená nádhernými štítmi. Priamo od nej je výhľad na Lomnický štít a len o niečo nižší Pyšný štít. Po pravej sú Baranie rohy, v strede Ľadové štíty a po ľavej strane Široká veža. Medzi ňou a Priečnou vežou je Priečne sedlo, cez ktoré sme si už raz v minulosti vyskúšali prechod do Veľkej Studenej doliny.

Cestou naspäť sme obdivovali množstvo paraglajdiskov, ktorí sa ako vtáci vznášali po celej oblohe a my sme im ich „bezstarostnosť“ tak trochu závideli. Až po príchode domov sme sa však dozvedeli, že traja z nich utrpeli vážny úraz a jeden úraz neprežil.

Všetci sme absolvovali túru bez problémov a pri obligátnom krátkom posedení v pohostinstve u Líbika, hovorili o nej len v superlatívoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*