Na návšteve Bocí

Oboznámiť sa s turistickými atrakciami v najbližšom okolí sme sa vybrali 20. mája na Vyšnú a Nižnú Bocu. Moc atrakcie sme návšteve vopred neprikladali a po návšteve sme skonštatovali, že Boce nás všetkých prekvapili.

Na Vyšnej Boci nás baníckou štôlňou previedol p. Juraj Tréger, ktorý má aj najväčšiu zásluhu na jej postupnom sprístupňovaní. Aj keď je sprístupnené len cca 150 m, pri jej prehliadke sme si uvedomili nesmiernu tvrdosť práce baníkov v minulosti. Za jeden deň dokázali predĺžiť štôlňu len o jeden cm a za rok zhruba o tri metre.

Pri návšteve Vyšnej Boce sme samozrejme nezabudli navštíviť aj evanjelický kostol, v ktorom pôsobil od roku 1905 do konca svojho krátkeho života jeden z najväčších pribylinských rodákov PhDr. ThDr. Ján Lajčiak. V októbri tohto roku uplynie sto rokov od jeho úmrtia.

Na Nižnej Boci nás p.Tréger, tento raz Igor, oboznámil nielen s históriou Nižnej Boce, ale aj Bockej doliny a ako predseda pozemkového spoločenstva aj s históriou výstavby rozhľadne na Krajčovom vrchu. Pohľad z nej je ťažšie opísať. Treba ho jednoducho zažiť.

Akcia náročná nebola, bola však krásna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*