Via Ferrata Kyseľ – Slovenský raj

Po veľkom požiari v roku 1976 bola jedna z najkrajších roklín Slovenského raja Kyseľ uzavretá pre turistov 40 rokov. Jej krásy sprístupnila až v roku 2016 Ferrata Horskej záchrannej služby, ktorá je dlhá takmer jeden a pol kilometra. Turistom priblížila skutočne to najkrajšie, čo Slovenský raj ponúka. Úzke skalné tiesňavy, divokú horskú bystrinu, vysoké skaliská a nádherné vodopády.

Preto sme návštevu Kyseľa úplne prirodzene zaradili do plánu klubu pre rok 2018. V nedeľu 7. októbra sa deväť našich členov  o jeho kráse presvedčilo, keď sme ferratu absolvovali. Popisovať krásu je ťažké, lebo by bolo potrebné určite veľmi veľa vzletných slov. Treba ju jednoducho absolvovať a vstrebávať ju priamo na mieste. Malý pokus o priblíženie aspoň prostredníctvom pár fotografií.

Po prejdení ferraty sme sa zastavili vzdať úctu na symbolickom cintoríne na Kláštorisku tým, ktorí tragicky zahynuli v Slovenskom raji. Cestou späť na Čingov si časť našej malej výpravy „odskočila“ na Tomašovký výhľad pokochať sa panorámou Slovenského raja.

A čo na záver ? Bola to už tretia cesta nášho klubu do raja. Spoznali sme prielom Hornádu, Kláštorisko a rokliny Malý Kyseľ a Suchú Belú. Zakaždým sme z raja odchádzali nadšení jeho krásou a dravosťou. Sme preto presvedčení, že naša tretia návšteva určite nebola poslednou.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*