Zhorela kolibka pod Ježovou

Aj keď bola Pribylina vo štvrtok 26. novembra  prikrytá celý deň bielou hmlou, pre milovníkov hôr to nebol deň biely, ale čierny.

Okolo obeda bolo vidieť z miest bez hmly v kosodrevine pod Ježovou oheň a veľký kúdol dymu. Inverzná hmla končila pod Potôčkami a každý, kto bol vyššie, požiar dobre videl, lebo tam bolo jasné počasie. Každý, kto miesto požiaru pozná si hneď uvedomil, že horí kolibka pod Ježovou a kosodrevina východne od nej.

Kolibka bola postavená v roku 1993 v réžii Pozemkového spoločenstva Bývalých urbarialistov obce Pribylina na mieste bývalej pastierskej kolibky – jalovičiarky, ktorá bola v minulosti využívaná pri pasení mladého statku na Ježovej. Novopostavenú kolibku využívali členovia  Poľovného združenia pri PSBU, ktorí sa aj starali o jej údržbu.

Krásne spomienky na ňu ostali aj nám turistom, veď predsa patrila do koloritu Ježovej  Bol od nej nádherný výhľad na východnú časť Liptovskej kotliny. Veľmi často na ňu spomína najmä Milan, ktorý s Jarom ku nej vystúpili pred pár rokmi v noci na Silvestra a sledovali od nej vítanie nového roka. Počas oddychu cestou na Nižnú Bystrú v  júni 2016, sme práve pri kolibke dostali nápad znovu organizovať pálenie Jánskej vatry, ktorý nás odvtedy nepustil.

Čo ešte povedať? Z romantickej koliby vo výške 1580 m.n.m ostala len hŕbka popola a v našej mysli krásna spomienka. Ak by sa začalo s jej obnovou, určite s radosťou priložíme ruku k dielu aj my členovia klubu.

A ešte niečo. Určite by sme všetci veľmi chceli, aby bol zistený vinník, ktorý požiar spôsobil. Nie sme sudcovia, aby sme ho chceli trestať, len by sme sa mu chceli pozrieť do očí a spýtať sa ho, ako a prečo to urobil.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*