Hybická tiesňava

Málo ľudí vie o tom, že v susednom chotári  vytvoril potok Hybica skalný kaňon, takzvanú Hybickú tiesňavu. Niektorí sme o nej počuli, ale prakticky nikto z nás v nej nebol. Preto sme sa rozhodli túto prírodnú zaujímavosť preskúmať.

V nedeľu 30. júna sme uskutočnili cyklotúru , ktorej hlavnou náplňou bolo spomínanú roklinu nájsť a prezrieť si ju. Cyklotúry sa zúčastnilo sedem  členov klubu a   traja nečlenovia.

Nakoľko nikto nevedel kde sa tiesňava presne nachádza, rozhodli sme sa preskúmať celé údolie potoka Hybica. Po hlavnej ceste sme sa vyviezli až na Nadbanské.  Odtiaľ sme pokračovali po značkovanej cyklotrase údolím potoka Hybica smerom na Hybe. Altánok s informačnými tabuľami nás presvedčil že sme na správnom mieste, ale žiadne konkrétne smerovníky do tiesňavy sme nenašli. Preto sme využili intuíciu a poznatky ľudí ktorí tu boli. Prebrodili sme lúku s trávou po pás, a  popri plote vodného zdroja sme zostúpili strmým chodníkom až k potoku. Tam začínal skalný kaňon ktorý sa miestami zúžil  na cca 5 metrov. Zhruba po sto metroch sa údolie rozšírilo a našli sme aj jaskyňu, no báli sme sa ju preskúmať. Vraj sa tam  zdržujú medvede.

Keď sa údolie ešte viac rozšírilo,  nepokračovali sme po potoku, ale strmo hore až na cestu po ktorej sme prišli. Domov sme sa vrátili cez Sihly a Liptovskú Kokavu. Aj keď  do tiesňavy nezostúpili všetci, počasie nám prialo a do sýtosti sme si zajazdili  po tichých a prázdnych lesných cestách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*