Gerlachovský štít – najvyšší vrch Vysokých Tatier

Gerlachovský štít (2 654 m n.m.) – najvyšší vrch Vysokých Tatier, Slovenska a aj Karpát. Tento rok ukázal našim členom svoju prívetivú tvár a dovolil nám, aby sme sa z výšky jeho vrcholu kochali nádherou okolitých vrcholov Vysokých, Belianskych a Západných Tatier, ale aj ostatných horstiev Slovenska, na ktoré výhľad poskytuje. Splnili sme si sen, o ktorom sme už dávno snívali, ale aj stávku, ktorú sme uzavreli v máji tohto roku u Líbika. Pôvodne sme chceli ísť spolu. Vyvinulo sa to však trochu inak a tak sme vystúpili osve.

18.07.2015  vystúpil na Gerlach horolezeckou cestou cez Tetmajerove sedlo Michal spolu s Jožom v sprievode Bohuša (Starého medveďa zo Španej). A najsilnejší zážitok Michala ? „Miestami som sa lúčil so životom, hlavne pri pohľade na pilier Gerlachu, ktorý sa vypína nad Tetmajerovým sedlom.  Ale prešiel som ho a s odstupom času musím povedať, že to bolo nádherné.“

01.09.2015 vystúpili na Gerlach Minko Blška, Vladko Záhradník, Janka Zaťková v sprievode horského vodcu Igora Trginu. Odbočujeme zo zelenej značky vedúcej zo Sliezkeho domu, preskakujeme potôčik a prudkým stúpaním sa dostávame na východiskový bod. Nasledujú inštrukcie od nášho vodcu, nasadenie prilieb a sedákov, naviazanie na lano a dôsledná kontrola výstroja. Prekonávame úvodných 40 metrov vysoký previs – Velickú próbu. Prekonanie tohto skalného previsu je technicky náročnejšie, ale zvládame to. Stúpanie pokračuje skalnato-trávnatým terénom a naberáme výškové metre. Čoskoro sa dostávame do Sedielka nad Kotlom. Túra ďalej pokračuje traverzom juhozápadnou stenou, pričom sa striedajú stúpajúce úseky s klesajúcimi. Mierime smerom k Batizovskej priehybe. Je 09:40 a my sa fotíme na vrchole. Máme krásne slnečné počasie a kocháme sa nádhernými výhľadmi. Čas rýchlo ubieha a musíme sa pripraviť na zostup. Za pomoci reťazí zostupujeme k Batizovskému žľabu. Je to zostup pomerne náročným terénom, takže ideme opatrne a asi po hodinke dôjdeme k Batizovskej próbe. Próba je zaistená kramľami a reťazami. Vchádzame do rokliny a pokračujeme k ďalším reťaziam, ktoré končia pod stenou na suťovisku. Po prechode kamenného poľa sa zastavíme, aby sme zložili prilby a sedáky. Po chvíľke oddychu podkračujeme k Batizovskému plesu ležiacemu v nadmorskej výške 1884 m n.m. a po tatranskej magistrále mierime na Sliezsky dom. A najsilnejší zážitok?: „ Výhľad z Gerlachovského štítu od nevidím do nevidím , ktorému nebránili žiadne iné štíty. A neopísateľný pocit pri zdolaní technicky náročných úsekov výstupu i zostupu. O našu bezpečnosť ostražito dbal horský vodca Igor Trgina, ktorého odbornosť, profesionalita a vzťah k horám posilnila neopakovateľné chvíle, ktoré sme prežili. Bolo nám cťou že nás viedol, ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*