Silvestrovský výstup

Históriu našich výstupov ku kolibe pod Klinom sme začali písať 31. decembra 1989, keď sme ku kolibe po prvý raz vystúpili šiesti turisti z Pribyliny a traja hostia z Opavy (ČR). Nádherné zimné počasie, ktoré v ten deň prialo, akoby predpovedalo, že ide o prvý z dlhého radu silvestrovských výstupov v budúcnosti.

Počet účastníkov výstupu sa postupne zvyšoval a kulminoval v roku 1998, keď sa ho zúčastnilo 72 turistov. Takmer pravidelne sa ho zúčastňovali už od prvého ročníka turisti z Českej republiky, ale mali sme aj opakovane účastníkov zo Švajčiarska, Anglicka, Nemecka a Poľska.

Koliba pod Klinom je v nadmorskej výške 1427 m a počas histórie silvestrovských výstupov nám počasie nie vždy dovolilo výstup dokončiť pri nej. V niektorých rokoch sme museli skončiť pre veľké množstvo snehu už na Prostrednom. Napr. v roku 1991 sme sa ku kolibe na Prostrednom brodili v snehu po pás a nemohli sme skoro prejsť posledných 150 m ku poľovníckej jágerke. Niektoré roky sme pre krajne nepriaznivé počasie výstupy dokonca zrušili.

Na Silvestra 2017 sme uskutočnili v poradí už 24. ročník výstupu. Odhadom sa ho zúčastnilo okolo 50 turistov. Ich počet nie je možné určiť podľa spoločnej fotografie pri Kolibe, lebo nie všetci boli pri fotografovaní prítomní. Niektorí skončili výstup na Prostrednom, niektorí odišli pred fotografovaním. Na Prostredné sa so svojou mamičkou Jankou a starou mamou Janou na svojom prvom silvestrovskom výstupe dostal aj najmladší účastník výstupu sedemmesačný Janko.

Aj keď nás počasie od rána strašilo občasným dažďom a snehom, predsa nám nakoniec dovolilo, aby sme do histórie výstupov zapísali jeho ďalší ročník.