Hrad Liptovský Hrádok a PVE Čierny Váh

Turisticko-poznávacia akcia 18. mája bola svojim spôsobom iná. Uskutočnili sme ju po prvý raz spolu so Základnou organizáciou Jednoty dôchodcov v Pribyline a našim cieľom neboli tentoraz ďaleké kraje, ale atrakcie v našom bezprostrednom okolí. Dominanta Liptovského Hrádku Skalka, hrad Liptovský Hrádok, horná nádrž prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh a Liptovská Maša.

Pred návštevou hradu sme najprv absolvovali výstup na Skalku. Nebol dlhý, aj keď trochu strmší. Bez problémov sme ho zvládli za chvíľu a potom sme sa už len kochali výhľadmi.

Prekvapením pre všetkých bol hrad Liptovský Hrádok. Všetci chodíme okolo neho pravidelne, ale väčšina účastníkov v ňom doposiaľ nebola. Navštívili sme viacero hradov na Slovensku, v Čechách a Maďarsku, ale nám najbližší  zostal až do tejto akcie  neznámy. Milo nás prekvapil svojim výkladom o histórii hradu sprievodca Roman Brezina.

Z hradu sme si to autobusom namierili na hornú nádrž PVE Čierny Váh. Aj tu sme mali dobrého sprievodcu Petra Flódra, ktorý nás oboznámil so všetkými zaujímavosťami z histórie elektrárne. Výhľady od nej na celý Liptov sú nádherné. Pohľady na Západné a Vysoké Tatry nám však neboli dopriate v celej kráse pre nízku oblačnosť.

Po krátkom osviežení na Červenom kúte sme sa presunuli do Liptovskej Maše, kde nás oboznámil s jej históriou a expozíciou baníctva a hutníctva opäť P. Flóder.

Organizovaním akcie sme prispeli k rozšíreniu vedomostí o našom najbližšom okolí a určite sa už nebudeme hanbiť z nevedomosti, keby sa nás niekto na tieto miesta v budúcnosti opýtal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*