Telgártska sľučka-Ochtinská aragonitová jaskyňa-Slavošovský tunel

     Poznávací zájazd v nedeľu 10. apríla nám vyšiel. Tak ho hodnotili všetci účastníci. Aj keď nám počasie moc neprialo, o to viac nás zahriali všetky krásne zážitky z neho.

     Najprv to bol pohľad, aj keď len z autobusu na viadukt Chmaroška. Krátka cesta vlakom z Červenej skaly do Dediniek, počas ktorej sme prešli cez sedem tunelov a pozreli sme si z vlaku aj na druhý Telgártsky viadukt.

     Ochtinská aragonitová jaskyňa nás nesklamala. Veď ako národná prírodná pamiatka je plným právom zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Aj keď vyhliadková trasa patrí k najkratším a meria len 300 m, na nádherný zážitok z návštevy určite bohato stačí. Veď podľa informácie len na troch miestach na svete sú takéto jaskyne. Večná škoda je len, že si túto jedinečnosť nedokážeme vážiť a cesta k jaskyni sa dá porovnať so zvážnicou na ťažbu dreva.

     No a na záver veľké prekvapenie, o ktorom nemal nikto z nás ani tušenia. Slavošovský tunel so svojou veľmi zvláštnou históriou. Po viedenskej arbitráži v novembri 1938, keď aj Jelšava pripadla Maďarsku mal slúžiť na prepojenie Štítnickej a Revúckej doliny pre Slavošovské  papierne. Krátko po druhej vojne, keď práce boli ukončené, bola anulovaná aj arbitráž a hranice s Maďarskom sa vrátili na pôvodný stav. Tým tunel stratil význam a nikdy v ňom neboli položené koľajnice a neprešiel ním vlak. Je v perfektnom stave. Začína v Slavošovciach a končí v Magnetizovciach, kúsok nad Jelšavou. Prechádza popod vrch Homôlka. Každý z nás prešiel vlakom cez mnohé tunely ale peši cez 2,4 kilometrový tunel nikto. Krásny zážitok. Prešli sme celý tunel v tme, ako roj svätojánskych mušiek s čelovkami na hlavách.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*