Južná Morava

Už sme si nejako zvykli, že naše Janky nám zorganizujú každoročne vynikajúcu turisticko – poznávaciu akciu, na ktorú vždy ešte dlho spomíname. Tak ako v predchádzajúce roky, budeme aj na tohtoročnú akciu Južná Morava dlho spomínať.

Púť po krásach Južnej Moravy sme začali v sobotu 22. septembra na hrade Buchlov. Hrad nás prekvapil najmä krásnym výhľadom po moravskej krajine, ale aj veterným počasím. Takže teraz už všetci vieme, prečo sa v pesničke spieva „ Od Buchlova vietor veje …“.

Vo výrobni čajov Sonnentor v Čejkoviciach sme si zo záujmom prezreli výrobu bylinkových čajov, nadýchali sa nádherných vôní byliniek a v podnikovej predajni sme prezerali nespočetný počet rôznych vyrábaných druhov. Samozrejme neodolal ani jeden z nás a  z predajne sme všetci odchádzali s voňavými čajmi.

Vo Veselí nad Moravou sme sa nalodili na výletnú loď a vydali sa na cestu Baťovým kanálom, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1934 až 1938 na základe vizionárskej myšlienky Tomáša Baťu. Na plavbu sme sa tešili všetci, ale určite najviac Vlado, ktorý má k plavbe po vode z nás najbližšie.

No a večer sme sa mohli presvedčiť na ochutnávke vína o typickej moravskej pohostinnosti. Všetkých očarilo nielen iskrivé víno a chutný burčiak, ale najmä prístup našich hostiteľov v štýlovom „vínnom sklípku“.

Druhý deň sme hneď ráno zavítali do zámku v Miloticiach, ktorý nás prekvapil množstvom umeleckých historických pamiatok. Takže sme pri východe z neho konštatovali, že prehliadka stála za to. Nečakaným bonusom k prehliadke bol regionálny jarmok priamo v areáli zámku, na ktorom predstavovali svoje charakteristické výrobky okolité obce a mestá. Bolo sa na čo pozerať, ale aj čo zo špecialít ochutnávať.

Cestou domov sme sa zastavili v parku miniatúr  v Podolí vedľa hradu Čachtice. Je veľmi zaujímavé vidieť bezprostredne vedľa seba miniatúrne makety hradov, zámkov, kostolov, ale aj známych chát. Čestné miesto má v parku aj drevený artikulárny kostol, ktorý bol postavený pôvodne  v Paludzi a prenesený do Svätého Kríža.

Našu dvojdňovú púť sme skončili v Haluzickej tiesňave, kde sme si prezreli celú jej krásu a na kopci nad ňou opevnený kamenný kostol z 13. storočia.

A čo na záver ? Asi len toľko, že môžu ľutovať všetci členovia klubu, ktorí sa dvojdňovej akcie logisticky perfektne zorganizovanej  nezúčastnili.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*