Bystrá – dvojnásobne jedinečný vrch

Bystrá je svojou nadmorskou výškou 2248 m.n.m najvyšším vrchom Západných Tatier. Výškou, dobrou dostupnosťou a možnosťou voľby náročnosti výstupovej trasy, láka veľa turistov. Je z nej nádherný výhľad na vrchy Západných, Vysokých a Nízkych Tatier. Uvedená jej charakteristika je všeobecne známa všetkým, ktorí sa pre výstup na ňu rozhodnú.

Menej známe je však ďalšie prvenstvo Bystrej. Nadmorskou výškou 2248 m.n.m je najvyšším bodom obce Pribylina. Inštalovaním informačného pútača chceme zvýrazniť práve túto dvojnásobnú jedinečnosť Bystrej a poskytnúť o nej informáciu všetkým turistom, ktorí na jej vrchol vystúpia.

Bystrá je na území obce Pribylina, preto aj my máme ku nej veľmi blízky vzťah a berieme ju ako „svoju vlastnú“. Označenie jej štvornásobnej jedinečnosti sme plánovali už dlhšie. Splnili sme ho v sobotu 15. júna, keď sme na jej vrchole umiestnili informačný pútač, ktorý informuje o nadmorskej výške 31 vrchov, ktoré je z Bystrej vidieť a šípkami smeruje pohľad turistov na ne. Ďalej informuje o svetových stranách no a svoje miesto medzi smerovkami má aj náš Klub pribylinských turistov a lyžiarov.

Pri inštalácii sme všetci vyslovili len jedno prianie. Nech slúži čo najdlhšie informovaniu turistov a nech ho tak aj turisti berú. Nech si ho nemýlia s miestom pre vyrytie svojich iniciálok, stolom na jedlo, prípadne miestom na odkladanie ruksakov, či stoličkou. Je dobrý pocit pre všetkých členov nášho klubu, že po dokončení makety Tajchu pri chate PS BÚ Sileo, ide v tomto roku už o druhú našu akciu, ktorá má slúžiť pre rozšírenie obzoru vedomostí všetkých, ktorí sa pri nich pristavia.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa o inštaláciu pútača pričinili.

Kým jedna partia bola na Bystrej, Milan s Ivkou nezaháľali a pred ich výstupom na Račkove plesá upravili okolie a prístupovú cestu ku našej kolibke pod Klinom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*