Brezno a Čierny Balog

Naša návšteva Horehronia v nedeľu 4. septembra sa skladala z dvoch častí. Doobedu sa viac ako dvadsať našich členov zúčastnilo spomienky na evanjelického farára, básnika a politika Martina Rázusa v evanjelickom kostole v Brezne pri príležitosti 85. výročia jeho úmrtia.

Martin Rázus, rodák z Vrbice (dnešná časť Liptovského Mikuláša) pôsobil na svojom prvom pôsobisku ako evanjelický farár od roku 1913 do roku 1921 v Pribyline. Práve počas pôsobenia v Pribyline vydal protivojnovú zbierku Z tichých i búrnych chvíľ a rok po skončení Veľkej vojny zbierku básní To je vojna. Veď kto z nás by nepoznal jeho báseň Vojačkova odobierka, či báseň Matka, v ktorej podáva tragický osud matky čakajúcej v krutej zime na vlakovej stanici na svojho syna, ktorý má tadiaľ prechádzať s vojenským transportom. Možno, že táto ženička bola práve z Pribyliny.

Súčasťou spomienky bolo aj uvedenie knihy (krst)  Samuela Brečku Martin Rázus v Brezne samotným autorom.

Po občerstvení, ktoré nám pripravili Breznania, sme sa vydali na druhú časť našej akcie do Čierneho Balogu Vydrovskej a Korytárskej doliny.

Cesta starým motorovým vláčikom do Vydrova nás rozveselila. No a po vystúpení z neho na konečnej, sme mohli obdivovať všetky exponáty týkajúce sa lesníctva a práce v horách. Nezabudli sme navštíviť pamätník obetiam hôr v Korytárskej doline a kaplnku postavenú z dreva a kôry. Je škoda, že areál miniatúr bol zatvorený a exponáty sme si mohli pozrieť len z rozhľadne.

Akcia mala dva rozmery a to kultúrno-duchovný a turisticko-poznávací. Obe boli krásne a dobrý pocit z nich si odniesli všetci. Škoda len, že sme nemali viac času, aby sme prešli celý chodník v lesníckom skanzene.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*