Turniansky hrad a Zádielska dolina

V nedeľu 11. júna sa dvanásť členov nášho klubu vybralo do východnej časti Slovenského krasu, aby sme sa konečne na vlastné oči presvedčili o ospevovanej kráse Zádielskej doliny, ktorá sa nachádza medzi krasovými planinami Horný vrch na západe a Zádielskou planinou na východe.

Po príchode do Turne nad Bodvou sme si zvolili pohľad do Zádielskej doliny práve zo Zádielskej planiny, odkiaľ je zrejme najkrajší a najviac charakteristický. Pred výstupom na planinu sme však najprv navštívili zrúcaniny Turnianskeho hradu, ktorý sa vypína na hradnom vŕšku bezprostredne nad Turňou nad Bodvou. Pohľad z neho do okolia bol odmenou za trochu strmý výstup.

Po prehliadke hradu sme sa pobrali cez hradnú stráň na Zádielsku planinu. Cesta nebola veľmi strmá, ale mohli sme sa zoznámiť s vápencovou eróziou (vápencové škrapy) a tak sme museli kráčať veľmi opatrne. Domáci nazývajú túto pláň aj „čertovou orbou“. Mali sme šťastie a našli sme aj Rumenicu turniansku – vzácny endemit, ktorá rastie len na okolí hradného vŕšku Turnianskeho hradu.

Na a po krátkom oddychu na začiatku Zádielskej planiny už len pohľady do Zádielskej doliny. Jej krása popisovaná v turistických sprievodcoch nikoho z nás nesklamala. Z planiny je neskutočne krásna. Určite to bola ďalšia z krásnych túr, ktoré stáli za to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*