Južná Morava – Pavlovské vrchy

     Cieľom našej dvojdňovej turisticko-poznávacej akcie na Južnú Moravu v dňoch 3. a 4. októbra bolo predovšetkým jedno z najkrajších historických miest Južnej Moravy Mikulov, ktorému dominuje Mikulovský zámok. Toto malebné mesto je položené v členitom teréne na južnom okraji Pavlovských vrchov a na jeho východnej strane a týči Svätý kopček s krížovou cestou a dominantnou kaplnkou Sv. Sebastiána. Mesto je známe predovšetkým vinárskou tradíciou.
Po prezretí jeho krás a výstupe na Sv. kopeček sme začali našu turistickú púť do Pavlovských vrchov v CHKO Pálava. Začali sme ju na Hliništi, odkiaľ sme sa pomedzi vinohrady dostali k jaskyni a lomu Turold. Vychádzkovou trasou cez prírodnú rezerváciu Turold sme prešli ku prvej trochu väčšej skale vysokej 362 m.n.m., ktorá nesie názov Kočičí skála. Žiadne kočky sme tam nevideli, teda okrem krásnych členiek nášho klubu. No a potom sme už začali stúpať „normálnym turistickým chodníkom“ po rázcestie Pod Tabuľovou horou, kde nás prekvapila svojou krásou skala Lednička. Po krátkej chvíli sme boli konečne na prvom výhľadovom mieste vrchov Stolovej hore. Po krátkom pokochaní sme z nej zišli do sedla pod Sirotčím hradom a z neho na Sirotčí hrad. Červená turistická značka nás prekvapivo zviedla do obce Klentnice, z ktorej sme následne vystúpili na najvyšší bod našej cesty vrch Děvín vysoký 554 m.n.m.. Z neho sme sa chodníkom vedúcim horou dostali na záverečný bod našej cesty Dívčí hrad, s neskutočne krásnymi výhľadmi na okolitú krajinu. Aj keď sme turistickú trasu označkovali ako „pašienkovú “, bola to veľmi pekná prechádzka. Veď sme vo veľmi silnom, miestami až nepríjemnom vetre, prešli viac ako dvanásť kilometrov.
Druhý deň sme venovali návšteve zámkov a to najprv vo Vaticiach a následne v Ledniciach. Obidva zámky nás upútali svojou krásou. Škoda len, že sme nemali viac času na prezretie vonkajšieho areálu Lednického zámku, ktorý tvoria dve záhrady a to jedna vo francúzskom a druhá v anglickom štýle.
Bol to krásny zájazd a určite sa tam raz ešte vrátime.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*